Czy branża IT jest dla mnie? Sprawdź, kto ma największe szanse, by zostać programistą

Czy branża IT jest dla mnie? Sprawdź, kto ma największe szanse, by zostać programistą

A gdyby tak rzucić wszystko i zostać programistą? Bo skoro wszyscy mówią o tym, jak bardzo rynek IT potrzebuje specjalistów, może warto zacząć karierę od nowa? Tym bardziej, gdy w perspektywie pojawia się atrakcyjne wynagrodzenie i ciągłe wspieranie rozwoju zawodowego. Zanim podejmiesz decyzję o przebranżowieniu się,  odpowiedz sobie na pytanie – czy IT jest rzeczywiście dla mnie?

Zmiana kierunku kariery

Powody, dla których chcemy zmienić branżę są różne. Jak pokazują wyniki badań zrealizowanych na zlecenie GoldenLine pracownicy podążają za wyższymi zarobkami oraz realną perspektywą awansu. Nie mniej ważne są dobra atmosfera w pracy i różnorodność zadań, co pozwala uniknąć rutyny w codziennych obowiązkach. Poczucie frustracji i długotrwałe zniechęcenie obecną sytuacją zawodową sprawia, że zaczynamy szukać dla siebie miejsca w potencjalnie lepszej firmie, a może nawet w innej branży. My bierzemy na warsztat oczywiście branżę IT. Tym bardziej, że już teraz polski rynek liczy na spory zastrzyk nowych specjalistów – konkretnie, nawet na 50 tys. programistów, bo na tyle szacowane jest zapotrzebowanie ze strony pracodawców. Już na starcie można zatem przyjąć, że przy tak dużej luce pracowników z sektora IT, każdy kandydat jest i będzie na wagę złota. Jak to wygląda w praktyce?

Branża IT kusi atrakcyjnym wynagrodzeniem i długą listą benefitów pozapłacowych.

Wysokość zarobków zależna jest oczywiście od stażu pracy, kompetencji i doświadczenia. Ile zatem zarobi początkujący programista? Jak dowodzą wyniki najnowszego raportu płacowego  Sedlak & Sedlak dla branży IT, młodsi specjaliści mogą liczyć na pensje w granicach 2-3,5tys. netto. Do tego dochodzi często prywatna opieka medyczna, karnety sportowe, dofinansowanie do nauki języków obcych czy darmowe posiłki w pracy.

Niekoniecznie po studiach

Chęć spróbowania swoich sił w branży IT nie musi oznaczać konieczności rozpoczęcia kilkuletnich studiów informatycznych. Rynek wychodzi naprzeciw osobom, które myślą o pracy w IT, ale nie miały wcześniej styczności z branżą. Firmy coraz chętniej zatrudniają osoby kończące kursy programowania i uczestników bootcampów. To kurs dla początkujących programistów charakteryzujący się dużą intensywnością nauki. Jak? W formie zajęć prowadzonych przez praktyków, w małych grupach. Cel?  Zdobycie elementarnej wiedzy z zakresu podstaw programowania, które pozwolą na objęcie stanowiska na poziomie tzw. juniora. Bootcamp nie zastąpi wieloletniej edukacji, np. na studiach, jednak przy silnej motywacji i systematycznym przyswajaniu materiału, także w domu, pozwoli postawić pierwsze kroki w zawodzie. Dalszy rozwój kariery będzie zależny wyłącznie od Ciebie, gdyż po uzyskaniu podstaw, konieczne będzie sukcesywne doszkalanie się – na szczęście to już niemal standard na liście benefitów oferowanych pracownikom z sektora IT, ze strony pracodawców.

Czy mogę zostać programistą?

Każdy zawód wymaga od nas posiadania określonych predyspozycji. W przypadku niektórych stanowisk istotne są wysoko rozwinięte soft sklills, w innych z kolei najważniejszą rolę odgrywają kompetencje twarde. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie branży, istotna będzie ocena posiadanych umiejętności oraz odniesienie ich do wymagań stawianych przez branżę.

Jak to wygląda w IT?

Charakteryzując zawód programisty możemy wskazać kilka predyspozycji, których posiadanie z pewnością ułatwi nam start w branży i sprawne wejście na nową ścieżkę kariery. Niewątpliwą zaletą będzie łatwość przyswajania dużej ilości danych. Programiści wgłębiają się w dany problem i szukają jego źródła, wykorzystując przy tym umiejętności analitycznego i abstrakcyjnego myślenia. Przydadzą Ci się także zdolności lingwistyczne, gdyż w branży IT szczególną rolę odgrywa język angielski, który jest nieformalnym językiem „ojczystym” dla wszystkich pracujących w zawodzie. Jeśli zatem nie władasz dobrze językiem angielskim, a nadal stawiasz na karierę w IT, koniecznie będziesz musiał nadrobić braki przed nauką programowania. Tym bardziej, że gros materiałów o charakterze naukowym, z której możesz korzystać podczas nauki, jest napisana właśnie po angielsku. Podobnie sytuacja wygląda z terminologią branżową – zrozumienie jej i wykorzystanie w pracy wymaga bowiem płynności językowej.

Idąc dalej, na pewno w środowisku IT odnajdą się entuzjaści nowych technologii. Osoby śledzące najnowsze trendy i “Geeki”  mają szansę odkryć swoje powołanie do programowania. Za ich przewagą stoi ciekawość świata i nieustanna chęć poszerzania wiedzy, co w przypadku pracy w  IT jest bardzo ważne.

Kto jeszcze poradzi sobie w branży IT?

Myślę, że każdy analityczny umysł, czyli ekonomiści, księgowi czy też analitycy danych. Umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia występujących powiązań to cechy, które powinien posiadać dobry programista. Do podjęcia kariery w IT zapraszani są również studenci i absolwenci politechnik oraz wszyscy, którzy chcą przeznaczyć środki finansowe na rozwój i nabycie nowych kompetencji.

Co ważne, nawet jeśli nie posiadamy wszystkich predyspozycji, nie powinniśmy się zniechęcać i rezygnować z kariery w IT.  Część z nich można uzupełnić i wyrównać swoje szanse, wystarczy wysoka dawka motywacji. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wszystkie podejmowane starania są tego warte.

Marcin Pokojski
CEO infoShare Academy
Pomysłodawca i organizator infoShare, największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od ponad 15 lat w branży IT. Twórca i CEO infoShare Academy, szkoły programowania. Wcześniej pracował m.in. jako dyrektor działu IT w portalu Wirtualna Polska. Mentor w programach dla start-upów.

Źródła:

  • http://wynagrodzenia.pl/artykul/praktyki-wynagradzania-w-it-premia-rekomendacyjna
  • http://media.goldenline.pl/pr/341564/dlaczego-szukamy-innej-pracy-raport-goldenline
  • http://wynagrodzenia.pl/raport-placowy/raport-placowy-sedlak-amp-sedlak-dla-branzy-it-2017
  • http://gazetapraca.pl/gazetapraca/7,140742,20572314,sprawdz-czy-masz-predyspozycje-do-pracy-w-it.html

1 Response

  1. Avatar
    Piotr

    Jak ktoś jest wewnętrznie zmotywowany, lubi się uczyć i rozwijać to praca programisty jest dla niego. Wiem po sobie, że samozaparcie umożliwia start w tej branży, nawet jeśli jest się humanistą po 40. Będąc laikiem zrobiłem z ciekawości szkolenie, a potem bootcamp na eduweb.pl. Byłem sceptycznie nastawiony do tematu, ale okazało się, że mnie to wciągnęło i teraz mija 3 rok jak pracuję jako programista. Zarobki zdecydowanie lepsze niż w poprzednim miejscu pracy no i elastyczność czasu pracy. Nie mogę narzekać. Przekwalifikowanie się było strzałem w 10.

Leave a Reply