• Friendly workplace 2023

Czy w branży IT jest miejsce dla kobiet? – mówi Paweł Wiechucki, Comarch SA.

SIT to branża, którą zwykło się uważać za zdominowaną przez mężczyzn. Nic dziwnego – 75% pracowników tego sektora stanowią mężczyźni. To pułapka – ostrzegają specjaliści. Taki stan rzeczy może sprawiać, że zespoły nie będą działać efektywnie.

Według raportu TMT Predictions 2016 opracowanego przez Deloitte, sytuacja kobiet w branży nie napawa optymizmem. Prognozy wskazują, że do końca tego roku odsetek pracujących w IT kobiet wyniesie 25%, czyli tyle samo, ile w 2015 roku albo nawet mniej. W polskich firmach informatycznych jest nieco lepiej. W Comarch SA blisko 30% wszystkich pracowników stanowią kobiety.

Comarch-pracodawcy-it

Niedawno cytowane przez brytyjskie The Independent  badania dowodzą, że kody źródłowe dostarczane przez kobiety – programistki są częściej akceptowane niż te pisane przez mężczyzn.

– Panie są niedoścignione, jeśli chodzi o organizację pracy. Wprowadzają ład tam, gdzie go nie ma i potrafią go utrzymać. Na pewno pomaga im w tym łatwość radzenia sobie z wieloma zadaniami jednocześnie i umiejętność wysokiej koncentracji na powierzonych zadaniach – mówi Paweł Wiechucki, Comarch SA.

Nie jest to jedyny powód, dla którego warto wspierać zatrudnienie kobiet w zmaskulinizowanych sektorach. Badania nad zespołami dowodzą, że grupy różnorodne wykazują się wysoką efektywnością.

– Ludzie, którzy są podobni do siebie, często myślą, analizują i rozwiązują problemy w zbliżony sposób. Jeśli rozwiązania są sprawdzone i skuteczne, nie jest to niczym złym. Jednak by iść dalej, musimy wprowadzić pierwiastek stałej zmiany, czyli zmienną różnicującą. Wiek, doświadczenia, kompetencje, mocne strony, etap życia oraz jedna z kluczowych zmiennych – płeć, to czynniki, które wpływają na różnorodność zespołu – twierdzi Wiechucki.

Mnogość opinii i umiejętność spojrzenia na zagadnienie z wielu różnych perspektyw wyzwalają w grupie kreatywność. Stoi za tym aspekt także ekonomiczny. Takie zespoły projektowe potrafią szerzej spojrzeć na zadanie, wnosząc do projektu innowacyjne elementy. Umożliwia to często dotarcie do nowej grupy odbiorców i pozwala na bardziej kompleksową odpowiedź na potrzeby użytkowników, korzystających z produktu czy usługi.

Kobiety i mężczyźni wiele się mogą nauczyć od siebie i sprawić, aby ich wspólna praca była efektywniejsza. Dlatego firmy, które nie dostrzegają i nie wykorzystują kobiecego potencjału, ostatecznie tracą na tym.

Kobiety w Comarch 30%

Czy informatyka jest kobietą? Czyli o kobietach w Comarch.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Polecają Pracodawcy IT

Comarch to integrator i producent innowacyjnych systemów informatycznych. Firma działa globalnie, a jej centrala znajduje się w Krakowie. Comarch od 20 lat zdobywa doświadczenia na rynkach: opieki zdrowotnej, bankowości, handlu, telekomunikacji, ubezpieczeń, ERP i administracji publicznej.

  • Upgrade Your Career

Related Posts

Comarch Usługi Praca
Jak się pracuje w sektorze Comarch Usługi? Mamy odpowiedź.
Specjalista IT – poszukiwany i dobrze wynagradzany
Specjalista IT – poszukiwany i dobrze wynagradzany