jak zostać programistą?

Humanista na programistę, czyli jak zostać specjalistą IT?

Praca w IT kusi wysokimi zarobkami, możliwością rozwoju, szeregiem benefitów. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę branży i rozwój ukierunkowany na zdobycie umiejętności w zakresie programowania. Jakie predyspozycje trzeba posiadać, od czego zacząć, ile czasu poświęcić? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zmianie specjalizacji, warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto

Według danych firmy badawczej Sedlak & Sedlak średnie zasadnicze wynagrodzenie specjalistów zatrudnionych w branży IT wynosiło w 2016 roku 6 625 PLN. Z kolei przeciętna miesięczna płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw za ten sam okres była niższa o 35%.  Duży popyt na programistów, a co za tym idzie – wysokie zarobki, stabilność zatrudnienia, różnorodne benefity pracownicze oraz ciekawa, pełna wyzwań praca, sprawiają, że coraz więcej osób spoza branży myśli o karierze w IT.

Czy jednak każdy może zostać programistą?

Adrianna Wojewoda Recruitment Department Coordinator w firmie Altimi Software House

Adrianna Wojewoda Recruitment Department Coordinator w firmie Altimi Software House

Odpowiada Adrianna Wojewoda, Recruitment Department Coordinator w firmie Altimi Software House:

Nie jest powiedziane, że tylko osoby o tzw. ścisłych umysłach mogą rozpocząć karierę w branży IT – chociaż inżynierom będzie z pewnością łatwiej. Liczy się przede wszystkim pasja oraz chęć do nauki i rozwoju. Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego chcę pracować w tej branży? Lubię „dłubać” w liczbach, a może motywatorem są tylko wysokie zarobki? W drugim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że ani edukacja, ani późniejsze projekty nie będą sprawiały nam przyjemności. W takiej sytuacji szybko się poddamy. Pamiętajmy, że branża IT oferuje także możliwość znalezienia zatrudnienia w innych obszarach, takich jak marketing, HR czy sprzedaż.

Warto na samym początku dowiedzieć się, na czym polega praca programisty, co jest w niej najtrudniejsze – i nie chodzi tylko o poziom skomplikowania danej technologii. Stałym elementem pracy kodującego specjalisty jest bowiem rozwiązywanie problemów. Potrzebne są nie tylko umiejętności twarde, analityczne myślenie, ale także takie cechy, jak determinacja, cierpliwość, komunikatywność i dbałość o szczegóły. Warto odwiedzić targi pracy, uczestniczyć w konferencjach branżowych i spotkaniach organizowanych przez szkoły programowania, podczas których będziemy mieli okazję sprawdzić się przy prostych zadaniach. Nie inwestujmy swojego czasu ani funduszy bez pewności, że programista to wymarzony zawód dla mnie.

Od czego zacząć

Aby rozpocząć karierę jako programista, nie jest wymagane ukończenie studiów kierunkowych. Jak zatem zdobyć wiedzę z zakresu kodowania i tworzenia oprogramowania?

Podstaw programowania możemy nauczyć się samodzielnie. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, w czym chcemy się specjalizować – w aplikacjach webowych, a może mobilnych? Nie skupiajmy się na wyborze języka programowania. Zastanówmy się raczej nad tym, co chcemy stworzyć, jaki projekt będzie dla nas przydatny lub ciekawy. Wejdźmy w środowisko programistów, obserwujmy, zadawajmy pytania, słuchajmy. Pomocne będą nie tylko podręczniki, ale także fora społecznościowe, takie jak np. GitHub – radzi Adrianna Wojewoda.

Mentor nakieruje na czysty kod

Decydując się na samodzielną naukę musimy być świadomi, że jest to ścieżka idealna dla osób zdeterminowanych i wymaga dużego zaangażowania. W tym przypadku mamy także ograniczone możliwości weryfikacji postępu edukacji i własnych projektów.

Inną opcją jest udział w kursach online i szkoleniach. Na popularności zyskują w ostatnim czasie tzw. bootcampy. To intensywne kursy programistyczne prowadzone przez praktyków kodowania. Do wyboru mamy zarówno szkolenia odbywające się w cyklach kilkutygodniowych, jak i weekendowych. Wiążą się jednak z wysokimi kosztami – rzędu nawet 10 tys. zł (możemy starać się o dofinansowanie w Urzędzie Pracy) i wymagają dużego zaangażowania oraz pracy własnej poza godzinami zajęć. Zainwestujmy swój czas w naukę języków obcych. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest niezbędna nie tylko w komunikacji z klientem, ale także do obsługi języków programowania. Poziom znajomości języka oraz umiejętności analityczne są często weryfikowane na wstępnym etapie przyjmowania kandydata na kurs.

Praca szuka programisty

Staże i praktyki – to kolejny etap edukacji, ale też możliwość rozpoczęcia pracy nad realnym projektem. Z myślą o młodych programistach, którzy szukają pierwszych doświadczeń zawodowych, chcą się rozwijać i zdobyć cenną wiedzę, stworzyliśmy Akademię Altimi. To program płatnych staży i praktyk, podczas których jego uczestnicy otrzymują zadania dopasowane do indywidualnych umiejętności – biorą udział m.in. w tworzeniu fragmentu kodu, systemu czy aplikacji. Nad ich pracą czuwa doświadczony współpracownik Altimi, który przekazuje cenne wskazówki i pomaga odkryć talenty. Staż trwa zazwyczaj 6 miesięcy, w wymiarze 5 dni po 8 godzin w tygodniu. Nie są to zatem „zwyczajne” praktyki. Jeżeli dany uczestnik wykaże się wyjątkowymi umiejętnościami, jeszcze przed upływem tego okresu może otrzymać projekt – mówi Adrianna Wojewoda.

To, co wyróżnia branżę IT, to możliwość przekwalifikowania. Możemy płynnie zmieniać kierunki rozwoju, zdobywać doświadczenie w nowych technologiach, poszerzać swoją wiedzę. Najważniejsza jest jednak determinacja, chęć doskonalenia się i poszerzania wiedzy, bo najlepszych przyciągają najlepsi.

www.altimi.com

Leave a Reply