• Friendly workplace 2023
zawody przyszłości IT

Zawody przyszłości w branży IT

Branża IT w ostatnich latach przeżywa czas intensywnego rozwoju. Rosnąca z roku na rok liczba przedsiębiorstw, które znaczną część podejmowanych działań opierają na wykorzystywaniu technologii, przyczynia się do dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny informatyki. Co warto wiedzieć o sektorze IT i jakie zawody będą najbardziej pożądane?

Rynek pracownika

Branża technologii informacyjnych kojarzona jest z ogromnymi możliwościami “przebierania” w ofertach pracy przez kandydatów. Pracodawcy dokładają wszelkich starań, aby pozyskać, a następnie zatrzymać w swoich firmach wartościowych fachowców branży informatycznej. Wiąże się to często z propozycjami bardzo wysokich wynagrodzeń oraz rozmaitymi benefitami pozapłacowymi, które mają na celu przebić oferty konkurencji. Od dobrego specjalisty z dziedziny IT nierzadko zależy sukces we wszystkich aspektach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Warto jednak podkreślić, że kandydaci nie są jedyną stroną, stawiającą określone warunki zatrudnienia. Konkretne wymagania posiadają także potencjalni pracodawcy. Konieczne jest zatem dostosowanie się do oczekiwań współczesnego rynku, co wiąże się z obowiązkiem regularnego aktualizowania swojej wiedzy oraz nieustannym poszerzaniem posiadanych zdolności.

Oprócz szczególnie cenionych w tym zawodzie kompetencji twardych (umiejętności technicznych, specjalistycznej wiedzy), niezbędne dziś są także dobrze rozwinięte umiejętności miękkie. Wbrew stereotypom, specjaliści branży IT powinni się cechować również umiejętnością pracy zespołowej i lekkość nawiązywania odpowiednich relacji międzyludzkich.

Czym powinien wyróżniać się specjalista w branży informatycznej?

Do najczęściej wymienianych predyspozycji, określanych jako nieodzowne w zawodzie informatyka, należą:

  • rozwinięte umiejętności analityczne (zdolność logicznej oceny sytuacji i podejścia do danego tematu z różnych stron),
  • zmysł techniczny (objawiający się poprzez rozwiniętą intuicję inżynierską),
  • kreatywność (szczególnie pożądane przy tworzeniu aplikacji oraz witryn internetowych)
  • posiadanie “umysłu ścisłego”(niezbędne do tworzenia baz danych oraz ich analizy)

Kluczem do sukcesu w karierze fachowca z zakresu technologii informacyjnych jest także pasja do tego, co się robi. Na wspomnianym stanowisku nie sprawdzą się osoby, które szybko nudzą się powtarzalnymi obowiązkami oraz nie dbające o szczegóły i precyzję w podejmowanych działaniach. Bardzo ważne jest również, aby wiedza teoretyczna, zdobyta podczas studiów była wykorzystywana w praktyce. Pozwala to na pracę nad swoim warsztatem oraz budowanie sieci kontaktów, które mogą okazać się niezwykle pomocne w przyszłości.

Wymienione powyżej czynniki, zwiększające szansę powodzenia na rynku IT, powinni wziąć sobie do serca szczególnie przedstawiciele pokolenia Y oraz Z, ponieważ właśnie ta generacja w całości przejmie branżę technologii informacyjnych. Warto już teraz zapoznawać się z rynkiem oraz jego oczekiwaniami i konfrontować je z własnymi wyobrażeniami.

Zawody przyszłości

Branża IT ewoluuje w imponującym tempie, a osiągnięcie w niej sukcesu często zależy od wybranej specjalizacji. Istnieje całe mnóstwo (coraz nowszych) dziedzin wiedzy, powstających na potrzeby nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Wiąże się to z naprawdę szerokimi i zróżnicowanymi perspektywami kariery dla informatyków.

Do przyszłościowych zawodów w sektorze technologii informacyjnych można zaliczyć wiele profesji.
Wśród najbardziej popularnych w ostatnich latach znajdują się:

  • web developer (specjalista od tworzenia stron internetowych),
  • programista baz danych,
  • software developer (twórca oprogramowania),
  • analityk IT.

Oprócz kuszących zarobków, rynek IT oferuje kandydatom bardzo duże możliwości rozwoju i nieustannego wzbogacania swojej wiedzy i kompetencji. Zawód informatyka to niewątpliwie wielka szansa, skorzystają z niej jednak tylko osoby gotowe do nieprzerwanej nauki i  posiadające pasję do tej dziedziny. Sama motywacja finansowa to zdecydowanie za mało.

autor: HRownia

  • Friendly workplace 2023

1 Response

  1. Avatar

    Wg mnie jeszcze także osoba, która pośredniczy w komunikacji między IT, a klientem typu B2B. To niszowa umiejętność przełożenia wizji klienta (i jego fachowców/specjalistów) na całkowite zrozumienie programisty – i odwrotnie.

Leave a Reply