Absolwenci kierunków informatycznych zwykle znajdują pracę w branży IT szybko i na dobrych warunkach. To rezultat deficytu umysłów ścisłych na rynku pracy. Czy przygotowanie odpowiednio skrojonego CV jest w ogóle konieczne? Specjaliści nie mają wątpliwości, że jeśli szukamy tylko pracy – nie. Co innego, jeśli chcemy świadomie budować karierę w branży.
Z analiz kancelarii Sedlak & Sedlak wynika, że w polskim sektorze IT może brakować nawet 50 tysięcy specjalistów. Raport Komisji Europejskiej wskazuje zaś, że w całej Unii liczba ta oscyluje wokół 274 tysięcy. Ukończenie studiów informatycznych samo w sobie jest już dobrym startem w dorosłość. Jednak tylko z odpowiednio przygotowanym CV możemy od początku mieć wpływ nie tylko na pensję, ale także na możliwość rozwoju.
Wstępny research
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia personalizacja życiorysu, uwzględniająca konkretne oczekiwania firmy, czyli wylistowanie przede wszystkim tych kompetencji, które są zgodne z profilem kandydata. – Warto dowiedzieć się, w czyje ręce powędruje nasze CV. Czy będzie analizował je specjalista z działu HR, project manager, a może sam klient. W zależności od tego, należy odpowiednio je uszczegółowić i usystematyzować. Jeżeli CV analizowane jest pod kątem konkretnego projektu, konieczne jest podanie doświadczenia i praktycznej znajomości danej technologii. Niezwykle ważna jest także chronologia prezentacji doświadczenia zawodowego, na którą z kolei może zwrócić uwagę klient – podpowiada Adrianna Wojewoda, Recruitment Department Coordinator w firmie Altimi.
W życiorysie programisty powinny znaleźć się: wykształcenie, umiejętności (tzw. IT skills, key technologies) oraz doświadczenie. Co istotne – powinny być jak najbardziej konkretne.
Szczegół ma znaczenie
Jeżeli opisujemy doświadczenie zawodowe, podanie nazwy stanowiska nie wystarczy. Należy uwypuklić te informacje, które przekonają rekrutera do tego, że jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. Innymi słowy – posiadamy wymagane kompetencje, w poprzedniej pracy lub w ramach realizowanych projektów (także studenckich, prywatnych), pracowaliśmy w danych technologiach, wypełnialiśmy podobne obowiązki, a potwierdzeniem naszych dokonań jest portfolio.
Znajomość języków programowania warto scharakteryzować tak, jak robi się to w przypadku języków obcych – w skali od 1 do 5 lub używając określeń „poziom podstawowy”, „średni”, „średniozaawansowany”, „zaawansowany”. Jeśli znajomość danej technologii jest jedynie teoretyczna, należałoby to zaznaczyć w CV – zaznacza ekspert Altimi.
Doskonałym sposobem na zaprezentowanie doświadczenia jest też opisanie projektów, przy których pracował kandydat – nawet, jeśli to tylko prywatne przedsięwzięcia. To ważna informacja dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową i nie zdobyły jeszcze dużego doświadczenia. Może to być gra, aplikacja oraz wszelkie małe projekty stworzone dla znajomych czy rodziny. Takie portfolio jest cenne, gdyż pomoże przyszłemu pracodawcy dostrzec praktyczne umiejętności kandydata.
Pokaż siebie
Warto zaprezentować się jako osoba, która będzie pracować chętnie i z pasją. Należy wypunktować szkolenia, w których braliśmy udział, zdobyte certyfikaty, koła studenckie, do których należeliśmy, branżowe artykuły, które napisaliśmy lub aktywność na tematycznych forach.
Wpisywanie w CV zainteresowań nie jest konieczne, ale warto to zrobić. Z jednej strony nasz dokument jest bardzo szczegółowy – musi zawierać wszystkie informacje o technologiach, jakie zna kandydat, z drugiej nie można zapomnieć, że prezentujemy w nim przede wszystkim siebie. Informacje o zainteresowaniach i pasjach mogą być dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy kwalifikacyjnej.
Pomysł na start
Jeśli szukamy pierwszej pracy, warto rozejrzeć się za firmą, która oferuje programy stażowe. – Aby dołączyć do Akademii Altimi, wystarczy chęć do nauki i zaangażowanie. Każdy stażysta pracuje z doświadczonym współpracownikiem, który przekazuje cenne wskazówki i pomaga odkryć talenty. Uczestnik Akademii otrzymuje zadania, które są dopasowane do jego umiejętności. Dzięki temu ma możliwość wykazania się. Jeśli zauważamy w nim potencjał, powierzamy mu więcej zadań, a nawet przydzielamy do konkretnego projektu klienta – mówi Adrianna Wojewoda. Staże w firmach IT trwają zazwyczaj kilka miesięcy i są znakomitym sposobem na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń.
Nie przejmujmy się, jeżeli przygotowanie profesjonalnego CV stwarza nam trudności. W takich sytuacjach możemy liczyć na wsparcie doświadczonego działu HR. Specjaliści udzielą cennych wskazówek, zwrócą uwagę na najważniejsze elementy – istotne z punktu widzenia klienta, projektu i stanowiska, o które się ubiegamy – dodaje na koniec ekspert Altimi.